Czas na kolejną herbatę, darjeeling, której pierwszy zbiór (first flush), przypada na środek marca, a opis wyszedł mi w maju.
Darjeeling najczęściej oznacza herbaty czarne, choć jest to typ, który jest idealnym materiałem na herbaty płófermentowane (oolong) i coraz częściej jest sprzedawana w tej formie.
Historia herbaty w Indiach rozpoczyna się w pierwszej połowie XIX w. Oczywiście, jeśli piszemy o jej komercyjnym wykorzystaniu, bo herbata występowała w stanie dzikim w Asamie, w północno-wschodnich Indiach od niepamiętnych czasów.
Mieszkające tam plemiona od dawna zbierały i przetwarzały liście, z których można było zrobić napar o pobudzających właściwościach.
Botanicy uważają, że to właśnie jest miejsce skąd rozprzestrzeniła się na resztę Azji.
Gdy 1833r. skończył się monopol angielskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej na handel z Chinami, wielki kapitał przypomniał sobie o przeprowadzanych wcześniej wyprawach wgłąb dżungli, które potwierdziły, że herbata jest gatunkiem rodzimym dla Indii i możliwa jest jej uprawa. Szybko, bo w przeciągu paru lat, z Chin zostały pozyskane sadzonki i wyspecjalizowani pracownicy, którzy mieli założyć plantacje. Pierwszy transport gotowej herbaty z Asamu, wyruszył do Londynu w maju 1838r.
W 1841r. dr. Campbell rozpoczął uprawę herbaty w Darjeeling, u podnóży Himalajów. Herbata, jako krzew, może być uprawiana na dużych wysokościach i jest w stanie przetrwać krótkie okresy mrozu. W takich warunkach wytwarza delikatne listki o miłym aromacie. Ze względu na swoje właściwości smakowe herbata stamtąd zdobyła powszechne uznanie na całym świecie i stała się rozpoznawalną marką.
Wyróżnia się trzy główne zbiory darjeeling:
first flush - od połowy marca, do maja
second flush - od czerwca do sierpnia
third flush - od października do listopada
(wszystkie zdjęcia przedstawiają darjeeling first flush)
Każdy z nich, mimo pochodzenia od tej samej rośliny, z tych samych plantacji, charakteryzuje się innym smakiem, stąd mogą się spodobać osobom o różnych gustach.
Pierwszy zbiór jest delikatny i kwiatowy, drugi - mocny i z owocowymi nutami, a trzeci ma pełny, ale raczej lekki aromat.
Kolor również zmienia się w zależności od zbioru. Na początku jasny, potem staje się coraz ciemniejszy.
Tą herbatę parzy się w 95°C, przez 3-5 min. Możliwe jest uzyskanie większej liczby zaparzeń.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz