Tanabata (七夕), nazywana też Hoshi matsuri – Festiwalem Gwiazd, to japońskie święto skupiające się wokół starej opowieści o kochankach reprezentowanych przez parę gwiazd: Wegę i Altair. Sama historia ma chiński rodowód, a w japońskiej wersji główne role zajmują Tkaczka (Orihime) i Pasterz (Hikoboshi). Dziś głównie obchodzi się je poprzez wieszanie życzeń wypisanych na barwnych karteczkach tanzaku (短冊):
Według legendy gwiazda Wega, Córka Niebiańskiego cesarza całe życie spędzała tkając piękne szaty u brzegu Drogi Mlecznej, lecz doskwierała jej samotność. Pewnego dnia poznała gwiazdę Altair, zakochali się i spędzali razem tyle czasu, że zaniedbali swoje obowiązki: Tkaczka nie wyszywała już nowych tkanin, a stado Pasterza rozbiegło się po całym niebie. Rozgniewany tym Cesarz rozdzielił kochanków Drogą Mleczną. Dopiero wzruszony łzami córki pozwolił im spotkać się raz w roku: siódmego dnia siódmego miesiąca. Jedna z wersji tej historii dodaje, że jedynie zbliżają się do siebie po przeciwnych brzegach Drogi Mlecznej, a w przekroczeniu jej na tę jedną noc, pomaga im stado srok, które tworzą most nad rzeką. Jeśli pada, ptaki nie mogą przylecieć i kochankowie czekają rok na kolejne spotkanie.
Tradycyjnie tanzaku wiesza się na gałązkach bambusa. Roślina ta wzrasta bardzo szybko i prosto, mocno się ukorzenia, wiążę się ją więc z długowiecznością i powodzeniem. Ponieważ nasz bambus jest jeszcze malutki i nie udźwignąłby takiej odpowiedzialności, to w tym roku dzielnie zastępuje go miłorząb, którego symbolika witalności i powodzenia wydaje mi się odpowiednio zbliżona.
W dawnych czasach ludzie najczęściej prosili tak Orihime o poprawę swoich umiejętności tkackich, które były bardzo ważne w każdym gospodarstwie domowym. Dziś jednak panuje pełna dowolność i życzenia równie dobrze mogą dotyczyć powodzenia rozmaitych przedsięwzięć, dobrej oceny z trudnego egzaminu, lub zauważenia przez sympatię.
Warto jeszcze wspomnieć o dacie festiwalu. Tradycyjnie "siódmy dzień siódmego miesiąca" mówił o kalendarzy księżycowym, jest więc to data ruchoma, podobnie jak chiński Nowy Rok i teraz przypada na 4.08.2022. Jednak po przyjęciu przez Japonię kalendarza gregoriańskiego najczęściej stosuje się po prostu siódmy lipca, ale występują też inne, lokalne warianty, by nie było zbyt łatwo. W zależności od konkretnego miejsca w Japonii ten festiwal może być obchodzony gdzieś między lipcem a sierpniem.
Z typowych potraw na Tanabata podaje się cienki makaron sōmen, często barwiony na różne kolory, gdyż przypomina wtedy nitki przędzy.
Jak ładnie powiedziane "nasz bambus jest jeszcze zbyt malutki by udźwignąć taką odpowiedzialność"☺️małe bambusowe dziecko, nasze bambusiątko, które będzie rosło w siłę razem z nami💪
OdpowiedzUsuńMożecie sobie sprawdzic stronę https://sushipak.pl/pl/ , na której znajdziecie ofertę sieci restauracji sushi SUSHIPAK, które znajdziecie w wielu miastach w Polsce. Wszystkie informacje o ich ofercie oraz kontakt znajdziecie na stronie.
OdpowiedzUsuń