środa, 7 lutego 2018

Poke bowl - sushi sałatka na ryżu.

Dziś chyba po raz pierwszy zajmę się czymś, co można uznać za awangardę sushi. Zamiast grzebać w starych książkach i odgrzewać przepisy będące w użyciu od kilkudziesięciu, jak nie kilkuset lat, zajmiemy się czymś nowym: poke bowl.

W kuchni hawajskiej sałatki poke miały najczęściej formę pokrojonej na kawałki surowej ryby (głównie ahi poke -  z tuńczykiem żółtopłetwym) doprawionej tym co akurat było pod ręką, co obecnie najczęściej oznacza sos sojowy, cebulę i sezam, jak również inne dodatki: awokado, chilli, czerwoną kapustę, jarmuż, marchewkę, czy nawet ananas.
Pewnym przełomem okazało się połączenie sałatki poke z zaprawionym ryżem do sushi - tak właśnie powstały poke sushi/poke bowl -  danie które od kilku lat zdobywa coraz większą popularność na całym świecie, choć swój początek ma oczywiście w Stanach Zjednoczonych. Podobnie jak w przypadku uramaki to w amerykańskim tyglu powstały pierwsze restauracje serwujące poke bowl i tam zaczęła się nowa moda. Miska z zakwaszonym ryżem przykrytym rozmaitymi składnikami - wiele osób uległo czarowi tej nowej, prostej formy... i nie będziemy tej pięknej wizji burzyć przez banalne wspomnienie o starym, dobrym chirashizushi - ten temat zostanie na inną okazję.


Przepis jak przygotować poke bowl w kilku prostych krokach.

1. Gotujemy ryż.

Ryż przygotowujemy i zaprawiamy jak do sushi. Najlepiej podawać jak najświeższy, gdy tylko ostygnie. Chłodny, po paru godzinach, będzie miał uboższy smak.

2. Wybieramy główny składnik

Tutaj możliwości są niemal nieograniczone: ryby, mięso, grzyby, warzywa - część z nich można podać na surowo, część lepiej zamarynować, ugotować, upiec lub podsmażyć.

Dobrze się sprawdzą np:
- kurczak teriyaki
- tuńczyk zamarynowany w sosie sojowym (można dodać do marynaty pikantnego siracha, oleju sezamowego i/lub soku z cytusów)
- łosoś, w zasadzie w dowolnej formie: surowy/marynowany/pieczony/wędzony/gravlax
- grzyby shiitake, namoczone i ugotowane z sosem sojowym, cukrem i odrobiną soli (próbujemy by smak nie był za mocny)
- pieczarki/grzyby ostrygowe przesmażone z ulubionymi przyprawami
- warzywa (np. cukinia/bakłażan/papryka) grillowane lub pieczone z dodatkiem sosu na bazie miso.

3. Przygotowujemy dodatki

Kilka składników, najczęściej warzywnych. Ważne, by były pokrojone tak, aby je łatwo wymieszać, a jeśli wymagają jakieś obróbki cieplnej, robimy to wcześniej.
Dobrze mieć większy wybór dodatków, by każdy z gości mógł skomponować indywidualny zestaw.

Na zdjęciu widać sałatkę wakame, fasolkę sojową edamame, drobno pokrojoną dymkę, kielki, awokado i ogórka.

przygotowane składniki i ozdobnie pokrojony wachlarz z ogórka
Można też rozważyć marchewkę, grzyby, sałatę, rukolę, kapustę i owoce.

4. Wybieramy sos

Możliwości mamy sporo, do najbardziej typowych należą: sos teriyaki, ponzu, majonez chilli/wasabi lub sos tysiąca wysp.

5. Gotowe

Po przygotowaniu składników wystarczy nałożyć po trochę wszystkiego do misek, tak by ładnie wyglądało i można podawać:Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz